V poslední době se v naší společnosti rozmohl neblahý trend, děti s nadváhou. Jejich nadváha je způsobena konzumací nezdravého levného jídla a sedavým způsobem života, který velmi často odkoukají od svých rodičů. Velký podíl na tloustnutí dětí má pak také časté stravování se ve fastfoodech, které jsou specielně pro děti naprosto nevhodné. Obézní je až každé páté dítě ve věku od 6 do 12 let.

Zda jde v případě dítěte o nadváhu nebo dokonce o obezitu zjistíme jednoduchým výpočtem BMI.

 

BMI= hmotnost (kg)/ výška2 (m)

Hodnota BMI se u dětí však výrazně mění v závislosti na věku. Pro příklad můžeme uvést hodnocení BMI u pětiletých dívek a chlapců.

Pětiletá dívka

BMI 17,14 a méně – normální váha

BMI 17,15 až 19,16 – nadváha

BMI 19,17 a více – obezita

Pětiletý chlapec

BMI 17,41 a méně – normální váha

BMI 17,42 až 19,29 – nadváha

BMI 19,3 a více – obezita

Výpočet BMI u dětí může být nepřesný, a proto se u dětí více používají tzv. percentilové grafy, které porovnávají výšku a váhu a věk.

Dětem bychom v žádném případě neměli naordinovat přísnou redukční dietu ani namáhavý sport. Stanovení vhodné diety pro dítě je velmi náročné, neboť děti jsou mnohem více citlivé na nedostatek některé z důležitých živin a právě nedostatek potřebných živin by mohl ohrozit zdravý vývoj dítěte. Množství potřebných živin se navíc v dětském věku mění velmi rychle a mění se až do dospělosti. Například novorozenec denně potřebuje 53% tuků, 40% sacharidů a 7% bílkovin (dospělý člověk 30% tuků, 55% sacharidů a 15% bílkovin). Příčinou dětské obezity je kromě dědičných dispozic také vliv okolního prostředí. Je- li dítě obézní, pravděpodobně se obezita vyskytuje i v rodině, jejíž stravovací návyky a pravidelnost režimu si dítě zafixovalo. A proto dětskou nadváhu nebo obezitu nejde léčit jinak než změnou ve stravování celé rodiny.

Vhodná dieta pro děti by měla být pestrá a vyvážená a dítě by během ní nemělo nabýt dojmu, že je o něco ochuzeno. Dále bychom měli dbát na pravidelnost režimu (jídlo pětkrát denně) a neměli bychom se snažit zmenšit dítěti porce. Dítě by mělo přijímat bílkoviny v podobě vajec, libového masa, mléka a mléčných výrobků. Vhodné sacharidy a jiné potřebné živiny dodají brambory, ovoce, zelenina a celozrnné pečivo. Měli bychom se snažit vyhnout smaženým a zbytečně tučným jídlům. Velkou vinu na tloustnutí dětí nesou poté přeslazené nápoje, které jsou děti zvyklé pít. Tyto zbytečně přijaté cukry bychom měli z jídelníčku dětí úplně odstranit a naučit je pít čistou vodu, ředěné džusy nebo ovocné čaje.

Dietu dítěte bychom měli dále doplnit o pravidelný pohyb, na který bychom měli důsledně dbát. Sport by neměl být příliš namáhavý, měl by být úměrný věku dítěte a hlavně by měl dítě naplňovat a bavit. Vhodné je například plavání. Pro udržení pravidelnosti pohybu i zdravého stylu stravování je velice důležitá motivace a podpora ze strany rodiče."

Šárka Tomášková

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí