Zdeněk Pohlreich: Zdravé jídlo je mýtus                                                                                                                                                                                                                                       

Jeden z nejznámějších českých kuchařů dlouhodobě přispívá k popularizaci gastronomie. Některý z jeho pořadů viděl u nás snad každý, těšily se velké oblibě, ať už šlo o vaření nebo o narovnávání poměrů v restauracích. Kromě pořadů o jídle a vaření vydává také knihy a je spolumajitelem tří restauračních zařízení. K jeho nejnovějším aktivitám patří participace na vzdělávání, v současnosti učí na Střední škole gastronomické a hotelové v Praze a navíc vede několik kurzů v Kulinářské akademii Grosseto. Za časů omezení souvisejících s epidemií koronaviru připravoval s některými svými kolegy zdarma jídlo pro pražské hasiče, policisty a záchranáře. 

Jak se díváte na snahy modernizovat českou jídelní klasiku?

Je to ztráta času. Klasická jídla mají zůstat klasická. Kecy, že někdo umí udělat zdravou svíčkovou, nemají opodstatnění. Vsadím se, že nebude chutnat stejně jako ta takzvaně nezdravá. Zdravé jídlo je vůbec mýtus. Celé tajemství je podle mě ve frekvenci, s jakou se to či ono konzumuje. A taky kolik toho sníme.

Takže si jednou za čas můžeme dát chleba se sádlem?

Ještě nikdy nikoho nezabil. Fakt jde o míru, ta je rozhodující.

Jídlu se věnuje velká pozornost. Není to až přehnané?

Taková je doba a asi to nejsme úplně schopni změnit. Lidi se mají moc dobře a mají čas se zabývat i blbostma. A tak se v nich šťourají a myslí si, že nachází řešení. Je to částečně skrytá diktatura zdraví a toho, co by mělo být všeobecně správně. Před pár lety se nesměla jíst vajíčka, dnes se jedí. Mléko? Celé generace na něm vyrostly, dnes je to špatně. Chleba se jedl odjakživa, dnes má kdekdo pocit, že to tak nemá být. Borci v televizi vylezou před kameru s pytlíkem, o kterém tvrdí, že když si ho zalejete vodou, najíte se a ještě budete šťastní. Hledá se recept na instantní štěstí, což považuju za směšné. Všeobecně je známo, co zdraví škodí a co mu prospívá. Jasně že když si dám každý večer pět panáků, je logické, že to není zdravý životní styl. Ale abych poslouchal někoho, kdo mi tvrdí, že je něco nezdravého na chlebu či mase, k tomu jsem nedospěl.

S jedním ze svých pořádů s názvem "Jak chutná úspěch" navštívil mimojiné firmu zabývající se světelnou terapií. Celý rozhovor Zdeňka Pohlreicha s majitelem firmy Biotherapy Karlem Kruckým najdete zde.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí