Obezita je fenomén především posledních padesáti let. Její výskyt soustavně roste vlivem sedavého způsobu života, nedostatku pohybu a nadměrnou konzumací potravin s vysokou energetickou hodnotou. Obézního člověka poznáme na ulici snadno. Již podle velikosti oblečení můžeme posoudit vážnost jeho zdravotního stavu. Jeho vysoká hmotnost je dána hlavně množstvím uloženého podkožního, ale též viscerálního tuku. Pohyblivost takovéto osoby, která může mít klidně i dvojnásobnou hmotnost oproti fyziologickému normálu, je velmi omezena. Vzhledem k tomu, že převážná většina obézních lidí nesportuje ani nevykonává žádnou zvýšenou fyzickou aktivitu, není dobře stimulován a udržován vývoj kosterní a svalové soustavy. Metabolismus je celkově zpomalen, výdej energie je minimální a přijatá energie je ukládána do zásob v podobě tuků. Tím roste tělesná hmotnost a zatěžuje se pohybový aparát. Mnoho obézních má kvůli svému zdravotnímu stavu problémy s fyzickou soběstačností a celkovou obratností, ať už se jedná o běžné denní úkony v domácnosti, osobní hygienu, chůzi do schodů apod.
U obézních pacientů jsou nadměrně přetěžovány tzv. nosné klouby (kyčle a kolena) a z páteře hlavně bederní úsek. Dochází k zvýšenému opotřebování kloubních chrupavek vedoucí až k rozvoji artrózy. V bederní páteři jsou poškozovány nejen klouby, ale i meziobratlové ploténky, které degenerují (snižují svoji výšku a pružnost). Přetěžováním páteře vznikají na okrajích obratlů tzv. osteofyty (kostní výrůstky), které mohou stlačovat nervové struktury a vyvolávat bolest. Rovněž na páteři může vzniknout artróza meziobratlových kloubů způsobující bolestivé stavy. Na dolních končetinách je častá valgozita kolen (nohy do X), případně snížení až vymizení podélné klenby nožní (vzniká plochá noha).
Soustava svalová se taktéž významně podílí na pohybu člověka a její poruchy mají negativní vliv na správné pohybové návyky. U obézních osob je zřejmá svalová nerovnováha. Jsou oslabeny hlavně svaly břišní, svaly mezilopatkové a hýžďové. Naproti tomu jsou zkráceny např. flexory kyčle, svaly v oblasti beder, prsní svaly a horní fixátory lopatek.Pro udržení správného pohybu je zapotřebí nejen udržet rozsah v kloubech, ale i obnovit svalovou rovnováhu kolem kloubů. Znamená to posílit např. břišní a hýžďové svaly, protáhnout bederní a prsní svaly.
Pro zlepšení fyzického stavu se doporučuje kromě diety dostatečný pohybový režim (především aerobní cvičení) spolu s rehabilitačními procedurami, kdy se obnoví pohyblivost kloubů, dojde k posílení ochablých svalových skupin a zlepší se celková kondice. Neméně důležitá je i dobrý psychický stav a podpora blízkého okolí, které pacienta kladně motivují.
Jan Papoušek