Obezita je v dnešní době jednou z nejrozšířenějších problémů v lidské populaci. Její příčinou většinou bývá genetická mutace, nadměrné přejídání a málo fyzické aktivity. Vztahuje se k ní spousta druhů onemocnění, jako je např.: diabetes mellitus, kardiovaskulární onemocnění, onkologické onemocnění, metabolické onemocnění, gynekologické onemocnění, nemoci pohybového aparátu a jiné.
Existuje několik možností klinické terapie obezity např.: léčba dietou, úprava fyzické aktivity, farmakologie, chirurgická léčba.
1. Léčba dietou
Správná dieta je dlouhodobá a nedoporučuje se jí držet krátkodobě. Měla by být sestavena vzhledem k věku pohlaví, stádiu vývoje, chuťové preferenci, zvyklostem pacienta a dalším charakteristikám jedince. Dietu by měla sestavovat dietní sestra, nutriční terapeut nebo dietolog, protože se musí při dietě dbát na dostatečný příjem živin (vláknina, vitamíny, minerální látky, bílkoviny, tuky atd.)
2. Úprava fyzické aktivity
Fyzická aktivita je hlavní součástí při hubnutí. Pomáhá udržet jedince v psychické a fyzické pohodě. Druh a intenzitu fyzické aktivity je nutné volit s ohledem na stupeň obezity a onemocnění jedince. Po redukci váhy dietním režimem má pohybová aktivita stěžejní roli pro udržení dosaženého váhového úbytku. Studie dokazují, že udržení váhy po ukončení diety je snazší u osob, které pokračují v pravidelné pohybové aktivitě (Hainer, 2004)
3. Farmakologie
Léky na obezitu se podávají pouze pod lékařským dohledem na lékařský předpis. V zásadách farmakologické léčby podle doporučení Světové zdravotnické organizace z roku 1998 se uvádí, že se léky podávají pod lékařským dohledem vždy v kombinaci s dietou a se změnou životosprávy. Nejstarší skupinou léků, která se používá v léčbě obezity, jsou tzv. centrální anorektika. Tlumí chuť k jídlu tím, že v centrálním nervovém systému navozují pocit sytosti, a snižují tak příjem potravy.
4. Chirurgická léčba
Chirurgické zákroky se většinou provádí při vyšším BMI než je hodnota 40, má-li pacient další zdravotní problémy a klasické prostředky selhaly, například dieta. Provádí se:
Bandáž žaludku (přiškrcení horní části žaludku, pacient má rychlejší pocit nasycení a přestává dříve jíst).
Bypass žaludku (má dva mechanické účinky, za prvé se zmenší obsah žaludku, tudíž toho pacient nemůže tolik sníst a za druhé se z části obejde tenké střevo a zabrání se tak částečnému vstřebávání živin).
Sleeve resekce žaludku (odstraní se část žaludku, která umožňuje roztahování se a zároveň v této odstraněné části je hormon Ghrelin. Tento hormon je zodpovědný za pocit hladu)
Použitá literatura - citace:
Obezita její příčiny a následky [rukopis] / Anna Ondráčková ; vedoucí práce Stanislav Vybíral ; oponent práce Ondřej Kuda, Knihovna Univerzity Karlovy [online], rok výroby 2012 [citováno 16. 10. 2012] http://digitool.is.cuni.cz/R/-?func=dbin-jump-full&object_id=901076&silo_library=GEN01
Obezita její příčiny a následky [rukopis] / Anna Ondráčková ; vedoucí práce Stanislav Vybíral ; oponent práce Ondřej Kuda, Knihovna Univerzity Karlovy [online], rok výroby 2012 [citováno 16. 10. 2012] http://digitool.is.cuni.cz/R/-?func=dbin-jump-full&object_id=901076&silo_library=GEN01
Farmakologická léčba obezity: od amfetaminu přes Xenical ke genové medicíně, Hana Černá-Šípková, zdravi.e15.cz[online], Datum poslední revize 10. 7. 2000 [citováno 16. 10. 2012] http://zdravi.e15.cz/clanek/sestra/farmakologicka-lecba-obezity-od-amfetaminu-pres-xenical-ke-genov-127550
Lenka Menyová