Dnešní doba, doba 21. století, má určitě spoustu výhod oproti předešlým, máme např. více možností cestovat a pracovat po světě, stále se vyvíjí léky na různé nemoci, tímto ohledem jde doba určitě dopředu.
Zamyslel se ale někdo z Vás, že kolem nás přibývá stále více a více obézních lidí? Myslím si, že je to hlavně proto, že tato doba je natolik uspěchaná, že není čas si v klidu sednout na jídlo, nebo si dojít zasportovat a věnovat tak chvíli času péči o sebe a své zdraví. Člověk si raději koupí oběd ve fast foodu, který je rychlý a může si ho vzít s sebou, protože spěchá a nemá čas čekat v restauraci na obsluhu. Právě takovýto styl života vede mimo jiné i k přibírání na váze. Nejedna žena, nespokojená se svými přebytečnými kilogramy, následně přemýšlí, jak je co nejrychleji shodit dolů. Sedí-li večer u televize a vidí reklamu na ‚zázračně‘ hubnoucí prostředky, je to pro ně jasná volba.
Bohužel tyto reklamy jsou, podle mého názoru, z 99% klamavé a v některých případech i zdraví nebezpečné. Např. hubnoucí tablety Sibutramin. Tyto tablety byly v předešlých letech hojně distribuovány mezi lidi. Látka v nich obsažená zvyšuje v mozku aktivitu neurotransmiterů ovlivňujících pocit sytosti a taksnižujících příjem potravy. Stačilo si pouze vzít ráno jednu tabletu a celý den jste poté neměl chuť k jídlu, kilogramy šly rapidně dolu.
Je ale takové hubnutí zdravé? Jak tato látka působí na lidský organismus?
Studie pod názvem SCOUT (Sibutramine Cardiovascular OUTcomes) zahrnula téměř 10 000 pacientů s anamnézou srdečního onemocnění nebo diabetu. Tito pacienti se zvýšeným rizikem kardiovaskulární či cerebrovaskulární příhody byli sledováni po dobu až šesti let, s cílem ověřit dopad dlouhodobé léčby Sibutraminem (ve srovnání s placebem) na riziko vzniku nových kardiovaskulárních a cerebrovaskulárních příhod.
Ukázalo se, že výskyt nového infarktu či cévní mozkové příhody, nebo úmrtí z těchto příčin, je u 11,4 % pacientů užívajících Sibutramin, ale jen u 10 % osob z placebové skupiny. Místo, aby léčba riziko snížila, došlo tedy naopak k jeho vzestupu.
Na tento výzkum ihned zareagovala Evropská léková agentura (EMEA) a doporučila lékařům a farmaceutům zcela zastavit prodej Sibutraminu.
Společnost se však proti tomuto výzkumu odvolala. Poukázala na odlišné okolnosti užívání léků v běžné praxi a během studie. Zatímco v běžné praxi se smí lék užívat jen jeden rok v Evropě a dva v USA, ve studii byl podáván po dobu šesti let. V praxi se při neúspěchu s poklesem hmotnosti doporučuje užívání po šesti měsících přerušit, účastníci studie v užívání pokračovali.
Bohužel ani přes doporučení tato látka úplně nevymizela, některé hubnoucí léky ji stále obsahují a jsou na internetu běžně k sehnání.
Je tedy na každém z nás, aby si uvědomil, zda je pro něj přednější vzhled či zdraví.
V reklamách můžeme vidět upoutávky na zázračné zelené kávy a zelené čaje.
Pokud budete pít denně zelený čaj, určitě to není nic nezdravého, ba naopak. Průzkumy bylo zjištěno, že zelený čaj je výborný pomocník proti různým nemocem i proti obezitě. Je ale důležité čaj prokládat vodou jelikož dehydratuje. Obecně platí, že zelený čaj snižuje nutkání na sladkosti a jídlo. Je to dáno jeho schopností zlepšit inzulinovou citlivost našeho organismu. Dále zelený čaj dokáže nastartovat účinné spalování tuků, a zároveň pozitivně přispívá ke schopnosti zahřívání. Tělo, které se zahřívá, pak bere energii z tuků. Vhodně nastavený metabolismus pak spustí proces úbytku tuků a tím zdravého hubnutí (bez ztráty svaloviny).
Co se týče zelené kávy, zde již výsledek nebude tak povzbudivý. Výrobce uvádí, že jejich výrobek Green Coffee Extract 800 mg dokáže, že člověk během měsíce zhubne až 14kg. Za prvé výsledky neprokázaly, že údaj je pravdivý a za druhé, i kdyby člověk zhubnul tolik kilogramů za měsíc, bylo by to pro organismus spíše škodlivé. V tomto případě si myslím, že je to pouze ‚tahání‘ peněz z kapes důvěřivých zákazníků..
Pokud člověk chce opravdu zhubnout, dle mého názoru lze doporučit zdravé hubnutí. Zdravé hubnutí s pravidelným pohybem, můžeme začít rychlejší chůzí do schodů a pravidelnou a zdravou stravu. Pokud člověk nemá čas si vařit, může využít dnes již rozšířené služby pod známým názvem krabičková dieta. Odborníci sestaví každému jednotlivci, přesně podle jeho potřeb, jídelníček a jídla mu pravidelně zaváží.
Radka Lencová