V západní civilizaci stále roste počet lidí trpících obezitou, která je příčinou závažných zdravotních problémů, mezi něž pat patří například onemocnění srdce, cukrovka, problémy s klouby či astma. Kromě jedinců trpících obezitou přibývá pochopitelně i lidí, kteří výraznou nadváhu nemají, nicméně se svými břišními partiemi nejsou spokojení. Pokud se jedná o člověka, který trpí nadváhou či obezitou, je důležité začít s aerobním cvičením a redukční dietou.

Aerobní cvičení je takové cvičení, kdy práce svalů a metabolické procesy v nich probíhají za dostatečného přísunu kyslíku, a kdy je pohybová aktivita prováděna se střední intenzitou se zvýšenou tepovou frekvencí. Během takového cvičení je zjednodušené řečeno kyslík využíván k přeměně tuků a glukózy v ATP, což je základní zdroj energie pro buňky. Tělo primárně používá k výrobě ATP glykogen, avšak při déle trvajícím výkonu začne tělo používat vlastní tukové zásoby, čímž se dosáhne hubnutí.

Druhým pilířem hubnutí je redukční dieta. To ve vztahu s vyšší hmotností těla platí i z důvodu nepřetěžování kloubního aparátu. Důležitá je také motivace jedince, který se rozhodl zhubnout. Jednak se s vrstvou tuku na břiše špatně cvičí a jednak zkrátka ani to nejvyrýsovanější svalstvo není pod vrstvou tuku vidět. Navíc platí, že v pokročilejším stádiu hubnutí není důležitá redukce hmotnosti, ale spíše zmenšení obvodu pasu, stehen a paží. Kromě změny jídelníčku je třeba si osvojit pár základních zásad týkajících se pravidelnosti a vyváženosti jídelníčku, skladby potravy (poměr bílkovin, sacharidů a tuků), pitného režimu aj.

Teprve potom, co se člověk zbaví největších tukových zásob, by měla přicházet na řadu fáze formování postavy a tedy i posílení břišních partií. Přitom se ale nesmí zapomenout na vyváženost pohybových aktivit a je nutné se vyvarovat jednostrannému zatížení, např. posilování pouze vybraných partií či náhrada aerobního cvičení za posilování.

Břišní svalstvo hraje klíčovou roli při držení těla a je-li ochablé, často se vyskytují bolesti zad. Výběr cviků je třeba volit tak, aby bylo procvičeno celé břicho, tedy přímý sval břišní, vnitřní šikmý sval břišní a sval pyramidový. Také je důležité při cvičení správně dýchat a pohyby provádět ne švihem, ale tahem. Se správným prováděním cviků nám ochotně pomůže osobní trenér.

Hubnutí břicha není krátkodobou nebo jednoduchou záležitostí a nelze při něm vynechat nějakou z výše uvedených skutečností, vždy je třeba postupovat komplexně a s jasným předem stanoveným cílem.

Eva Uhrová

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí