Celulitida (správně celulite) - z francouzského cellulite - bývá také označována jako celulita, pomerančová kůže či lipohypertrofie. Celulitida není typické onemocnění, nepředstavuje totiž žádná zdravotní rizika. Jde spíše o estetický problém. Při celulitidě je zvětšen objem tukových buněk v podkoží, a proto dochází k jejich vytlačování k povrchu. Tím se tvoří nevzhledné dolíčky v kůži. V místě celulitidy je omezen průtok krve a lymfy. Celulitida se objevuje především tehdy, když dochází ke změnám tvorby a vylučování pohlavních hormonů. Celulitidou trpí především ženy, ale i malé procento můžu. Postihuje hlavně oblasti hýždí, stehen, břicha a paží.

Rozlišujeme čtyři stupně celulitidy:

1. stupeň (počáteční stádium): dolíčky se nám objeví pouze tehdy, když kůži zmáčkneme mezi prsty

2. stupeň (mírně pokročilé stádium): dolíčky vidíme i bez stlačování, např. při sezení na vnější straně stehen

3. stupeň (pokročilé stádium): dolíčky jsou vidět stále, nezáleží na poloze těla

4. stupeň (neléčitelné stádium): hrubé nerovnosti kůže, které jsou nevratné

Příčin vzniku celulitidy je mnoho, protože ji ovlivňuje několik faktorů. Zvýšeným rizikem je také dědičnost. Na vznik má vliv i životní styl (sedavé zaměstnání, nevyvážená strava, špatný pitný režim). Velké riziko představuje změna hladiny hormonů v krvi - především v době puberty, těhotenství, menopauzy či užívání hormonální antikoncepce. Důležitý je také dostatek pohybu, aby nedocházelo k ochabování vazivové tkáně. K dalším faktorům patří špatná činnost jater, obezita, kouření, pití alkoholu, kávy a stres. Celulitida se nevyskytuje pouze u obézních lidí, ale i u jedinců štíhlých.

Prevence je velmi důležitá, proto bychom se měli vyhnout faktorům, které jsem zmínila výše.

Za účinnou prevenci se považuje pobyt v sauně a otužování. Mnoho výzkumů také prokázalo, že pravidelné masírování pokožky pomocí krému omezuje vznik celulitidy. Masírováním pokožku prokrvíme a rozproudíme lymfu.

V dnešní době je mnoho způsobů, jak celulitidu léčit. Pokud ale nezměníte svůj životní styl, tak se vám celulitida vrátí. Proto je důležitá kombinace léčby a zdravého životního stylu. Existuje mnoho druhů léčby v cenovém rozmezí stovek až tisíců korun. Patří mezi ně: lymfodrenáž, lipomasáž, anticelulitidní zábaly, kavitace, radiofrekvence, injekční lipolýza, liposukce, laserová lipolýza, vakuová terapie. Při léčbě se musí zohlednit váš zdravotní stav. Například pokud trpíte varixy, nejsou pro vás vhodné vakuové terapie.

Cviky při dietě

Při redukční dietě je důležitá pravidelnost cvičení. Nejlepší variantou je cvičit každý den, cvičení by mělo trvat 45 minut až hodinu. Vše záleží na konstituci a zdatnosti jedince. Minimálně bychom měli cvičit dvakrát týdně. Pro velmi obézní lidi je doporučeno cvičení ve vodě, např. aquaaerobic či aquacycling, při kterém voda zabraňuje velké námaze kloubů. Nelze vytvořit jednotný plán cvičení. Každý by si měl cvičení přizpůsobit své váze a fyzické kondici. Při redukční dietě je vhodné provozovat i sporty, jako je běhání, cyklistika nebo indoorový spinning, aerobic, zumba či bosu. Jednotlivé cviky by měly být zaměřeny na partie, ve kterých chceme zhubnout a vytvarovat je. U žen to bývají nejčastěji hýždě, stehna a břicho, u mužů především břicho a paže. Cviky by se měly provádět v sériích. Např. 10 krát jeden cvik ve třech sériích. Velmi důležité je správné dýchání. Nesmíme zapomenout na protažení před a po cvičení, aby nedocházelo k hromadění laktátu ve svalech.

nadvaha.czKlasické lehy sedy

Cvik je ztížený zvednutím nohou. Je důležité přitisknout bedra k podložce, abychom cvik prováděli pouze břišními svaly. Při shybu hluboký výdech, při lehnutí hluboký vdech. Mezi bradou a hrudníkem je nutné udržet mezeru.

Cvik na hýždě a přední stehna

Vycházíme z pozice lehu na zádech s pokrčenými koleny. Ruce jsou podél těla. Zvedáme hýždě směrem ke stropu, následně povolíme, přičemž hýždě držíme stále nad zemí. Cvik můžeme provádět na celých chodidlech nebo pouze na patách či špičkách. Důležité je udržet mezeru mezi bradou a hrudníkem.

nadvaha.czCvik na spodní břicho

Opět je důležité udržet bedra na podložce. Mezi trupem a stehny je úhel 45 stupňů. Zvedáme hýždě směrem ke stropu.

 

Cvik na zadní stehna

Provádíme dřepy, ale jen do úhlu 45 stupňů mezi stehny a lýtky. Hýždě při cvičení tlačíme dozadu.

 

Cvik na zadní stehna a hýždě

Ke cvičení stačí kilové činky. Předkláníme se s rovnými zády, hlava je v prodloužení těla. Důležité je nepokrčit nohy. Hýždě tlačíme dozadu.

 

nadvaha.czKlasické kliky

Na obrázku vidíme tzv. dámské kliky. Pánské se provádí pouze na špičkách bez opory kolenou. Slouží k posílení dvojhlavého svalu pažního a svalu deltového. Můžeme také provádět kliky na posílení trojhlavého pažního svalu, a to tak, že paže vedeme podél těla. Musíme si dávat pozor na rovná záda. Při pohybu dolů se nadechneme, při narovnání následuje hluboký výdech.

Michaela Brabcová

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí