Dělená strava je forma stravování, která spočívá v úpravě jídelníčku. Původně byla tato forma výživy vyvinuta v Americe doktorem Dr. Howardem Hayem pro osoby s onemocněním ledvin. Pro mnoho lidí se z této formy stravování stal jejich životní styl.
Základem dělené stravy je rozdělení potravin dle různých kritérií. Nejznámější je dělení na bílkoviny („zvířátka“ dle Kořínkové viz dále), sacharidy („kytičky“ dle Kořínkové viz dále) a neutrální potraviny. Principem je, že se sacharidy nesmí kombinovat s bílkovinami. Naopak neutrální potraviny se mohou kombinovat s oběma předchozími skupinami. Potraviny jsou schválně rozdělené do tří skupin (respektive do dvou, které se nesmí kombinovat), protože v žaludku je třeba různé Ph k trávení bílkovin a sacharidů. V jednotlivých skupinách se mohou kombinovat téměř jakékoliv potraviny. Pokud však někdo preferuje jen jednu skupinu (bílkoviny nebo sacharidy), doporučuje se i přesto střídat obě kategorie, jinak budou lidem chybět potřebné živiny.
Obecně tato úprava jídelníčku není považována za dietu v pravém slova smyslu. Výzkumy zatím neprokázaly, že díky takovému stravování by docházelo ke změně metabolismu a tudíž k hubnutí. Přesto osoby hubnou. Dělená strava je vhodná alternativa k „normálnímu“ stravování (i když by se dalo polemizovat nad tím, co normální stravování je), můžete jíst téměř cokoliv a v jakémkoliv množství. Je prokázáno, že díky tomuto stylu stravování lidé více jedí ovoce a zeleninu a také více přemýšlí o tom, co jedí a zbytečně nekonzumují nevhodné potraviny (bramborové lupínky, oplatky apod.). Lidé se také stravují více pravidelně a omezují tučná jídla.
V České republice je nejznámější Stravování podle Lenky Kořínkové. Ta v roce 1990 vytvořila vlastní stravovací systém na principu dělené stravy. První publikovaný článek na toto téma zaznamenal velký úspěch, a proto Kořínková začala psát knihy a kuchařky zabývající se tématem dělené stravy. Na tomto stylu stravování je nejzajímavější, že lidé mohou jíst téměř vše a v jakémkoliv množství. Důležité však je, jak již bylo zmíněno u dělené stravy obecně, aby se nemíchaly „kytičky“ se „zvířátky“. Stravování podle Lenky Kořínkové je však unikátní tím, že do jednotlivých skupin zařazuje některé zvláštní potraviny a hotová jídla (například majonéza apod.) a dále také tím, že má svůj časový interval pro střídání jednotlivých skupin (např. jeden den budete jíst „kytičky“ a druhý den „zvířátka“, nebo 2 dny jednu skupinu a 3. den druhou apod.). Tato forma dělené stravy není účinná jako krátkodobá dieta, kdy si musíte hlídat počet snědených kalorií. Má však význam v dlouhodobém časovém horizontu. Při dlouhodobém stravování dle návodů dojde u většiny lidí ke snížení váhy bez hladovění, odstranění zácpy apod. a to především, dle mého názoru, díky pravidelné a výživné stravě (bez stravování v rychlých občerstveních apod.).
Z vlastní zkušenosti vím, že tento způsob stravování navrhují někteří odborníci jako „skvělou“ dietu, která ovšem opravdu zabírá. Myslím si, že pokud jeden člen rodiny chce o pár kilogramů snížit svoji hmotnost, není problém, aby se podle tohoto stylu stravovala celá rodina. Dají se uvařit skvělé a chutné recepty, u kterých by občas člověka ani nenapadlo, že obsahují jen rostlinné či naopak bílkovinné produkty.
Zde uvádím základní rozdělení některých potravin do jednotlivých skupin dle Lenky Kořínkové:
Bílkoviny (zvířátka):
Sacharidy (kytičky):
Všechny druhy masa brambory:
Uzeniny rýže
Salámy bezvaječné těstoviny
Paštiky živočišného původu mouka
Ryby chléb
Sýry kukuřice
Bílý jogurt müsli
Tvaroh obiloviny
Živočišné mléko semínka
Smetana sója a výrobky z ní
Majonéza luštěniny
tatarská omáčka droždí
vejce krupice
živočišné máslo glukóza
sádlo slad
živočišné oleje vločky (ovesné i jiné)
Neutrální potraviny:
Ovoce (čerstvé i sušené)
Kokos
Kompoty slazené fruktózou či uměle
Zelenina (čerstvá, mražená, nakládaná)
Ořechy (vyjma burských)
Rostlinné máslo a oleje
Žloutek
Houby
Koření
Kečup
Džemy slazené uměle či fruktózou
Hořčice
Kakao
Čaj
Káva
Iveta Stará