Velikým hitem se v poslední době opět stávají tzv. práškové neboli instantní diety. Slibují zhubnout téměř zázračně, bez hladovění, vážení porcí a sportování. Do léta budete mít o dvě konfekční velikosti méně, slibují. Jak je to ale po vysazení takovéto diety? A skutečně lze s práškovou stravou zázračně zhubnout?
Principem instantních diet je to, že běžná strava je nahrazena nápojem či kaší, které se vyrábějí z prášku. Stačí smíchat určité množství sypké směsi s vodou a „jídlo“ je hotové. Příprava je velmi rychlá a snadná. Jeden nápoj si dáte k snídani, další k obědu a poslední k večeři. Nutričně jsou tyto diety vyvážené a dodají tělu potřebné množství energie a živin.
S touto dietou lze opravdu shodit nadbytečné kilogramy a zmenšit šatník o pár velikostí. Problémem však je přechod na normální nedietní stravu. Tělo si odvykne za nějaký čas přijímat běžné potraviny, a jakmile mu je časem opět nabídnete, je z toho v šoku. Začne si kalorie okamžitě ukládat na „horší časy“ a kilogramy jdou zase nahoru. Po velmi krátké době přichází v dietním světě nechvalně proslulý jojo efekt. Jediný způsob, jak se mu vyhnout je postupné a pozvolné přecházení na klasickou stravu.
Další nemalou nevýhodou těchto práškových diet je jejich cena. Na trhu je k dostání instantní dieta hned od několika různých výrobců. Každý slibuje víceméně to samé, liší se akorát množstvím příchutí a cenou. Vesměs je však tato skoro až vesmírná strava předražená a jídelníček na jeden měsíc se pohybuje kolem pěti až šesti tisíc korun.
Co na to odborník?
Názory odborníků se v tomto případě poměrně shodují. Mezi výživovými poradci jistě najdeme mnohé, kteří nedají na práškové diety dopustit, avšak většinou je to z důvodu provizí z jejich prodeje. MUDr. Leoš Středa říká:
„Přiznám se, že dávám přednost přirozené stravě i v dietách před tzv. instantními dietami, což jsou různé ty polévky, kaše a dietní nápoje. Konzumace uměle vytvářených proteinů v podobě prášku může být vhodná například u aktivních sportovců, kteří potřebují budovat svalovou hmotu. V rámci redukční kúry je však proteinový prášek nesmysl. Slovo protein znamená bílkovina. Bílkoviny je však možné získávat zcela přirozenou formou z běžných potravin, jako jsou například ryby. V případě užívání práškového umělého proteinu hrozí přesycení organizmu bílkovinami, což může být rizikové. Pomocí těch instantních diet z prášku často rychle a snadno vyřešíte problém, jak zhubnout, ale jakmile se vrátíte ke svému obvyklému jídelníčku, kila půjdou opět nahoru. Jojo efekt je u všech nepřirozených dietních režimů, které se odlišují od vašeho běžného stravování. Dlouhodobé zhubnutí lze dosáhnout jen s takovou dietou, která se příliš neliší od vaší běžné stravy.“
Žáci střední školy Euroinstitut si v rámci výuky o zdravé životosprávě zkoušeli vyrobit svůj vlastní výživný nápoj. K výrobě jim stačil banán, bílý jogurt, lněná semínka a chia semínka. Energeticky velmi nabitý a zároveň chutný nápoj si můžete lehce vyrobit i vy.
Určeno pro: střední školu, praktickou školu, odborné učiliště
Předmět: péče o zdraví (zdravověda), příprava pokrmů