Pořad Nebezpečný svět kalorií je zaměřen na stále aktuální témata, jakými jsou nadváha, obezita, hubnutí, diety, přejídání se a další. Ruku na srdce, kdo z nás nikdy nechtěl zhubnout a neřešil otázku, která dieta je nejlepší? Existuje nějaký zaručený lék na hubnutí, zázračná pilulka? Odpovědi na otázky tohoto typu najdete v tomto pořadu. Povídají si spolu odborníci na výše zmíněná témata. Jsou jimi Prof. Rajko Doleček, Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D. a MUDr. Kateřina Cajthamlová. Ti společně v roce 2013 napsali a vydali knihu se stejným názvem Nebezpečný svět kalorií – z pohledu tří lékařů. Občas si do pořadu pozvali hosty, tak se podívejte.


 

První díl pořadu otevírá žena - Kateřina Cajthamlová. Společně s Leošem Středou si vyprávějí o jejích kapitolách, kterými do Nebezpečného světa kalorií autorsky přispěla. O hubnutí v širších souvislostech, z pohledu systemické psychoterapeutky. Je kolem nás spousta lákadel, reklamy a těžko se proto orientujeme v problematice, jak zhubnout.

Druhý díl pořadu se zabývá všeobecně obezitou a jejími definicemi. Co je to vlastně obezita? Podle nejnovější definice se jedná o nevhodnou adaptaci na prostředí s dostatkem potravy. Zjednodušeně řečeno – jíme víc, než potřebujeme a příroda nás „odměňuje“ obezitou. Zdaleka ne všichni obézní přišli k nadbytečným kilogramům díky přejídání. Ve videu pod tímto textem se dozvíte víc.

Celý pořad o hubnutí a obezitě nastartovala stejnojmenná kniha Nebezpečný svět kalorií. Tu napsali tři lékaři, odborníci na shazování nadbytečných kilogramů. Jsou jimi Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc., MUDr. Kateřina Cajthamlová a Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D. V tomto díle pořadu se blíže seznámíte s dalšími kapitolami, které napsala MUDr. Kateřina Cajthamlová. Věnuje se otázkám, zda nám v dnešní době vládne strach z konkurence či z individuality. Také se zabývá otázkou, jestli nám vládne rodinný model.

Ve čtvrtém díle pořadu o hubnutí, dietách a obezitě byla řeč o rizicích, která nadbytečné kilogramy přinášejí. Obezita totiž není pouze estetický či společenský problém, ale může znamenat také nepříjemnosti v zaměstnání. Především však jde o rizika zdravotní. Lidé trpící obezitou jsou častěji nemocní a bohužel také více umírají. Například ve Spojených státech musí obézní platit vyšší zdravotní pojištění, protože potřebují více lékařské péče, než lidé s váhou v normálu. Více o tomto tématu se dozvíte ve videu.

Pátý díl pořadu se zamýšlí nad tím, co a kdo ovlivňuje hubnutí. Vládne lidem medicína? Za poslední roky udělala obrovský pokrok. Také hubnutí se posunulo kupředu. Jak jsou na tom lidé s reklamními slogany? Necháváte se reklamami ovlivnit a „skočíte“ na každý chyták? Přečtěte si v knížce Nebezpečný svět kalorií o různých metodách, které na lidi prodejci používají. Tipy a triky vám jistě pomohou se lépe vyhnout podvodným reklamám.

Další díl se zabývá statistikou. Podle jedné z konce minulého století obezitou trpí více než polovina žen a více než čtvrtina mužů. Toto je smutná realita. Muži se ale zhoršují více než ženy. Obézních mužů a mužů s nadváhou přibývá daleko rychleji a v dnešní době jich je přibližně 55 %. Můžeme tedy říci, že obezita a nadváha je celosvětová epidemie. Je to hlavně důsledkem moderní doby, kdy přibývá sedavých zaměstnání a rapidně ubývá pohybu.

V sedmém díle seriálu je řeč o obezitě a jejím měření. Poprvé si kilogramů navíc všimneme při pohledu do zrcadla či na displej osobní váhy. Při vymezení nadváhy či obezity je důležité měřit obvody tělesných partií a také se vážit. Velmi často je také počítán Body mass index neboli BMI. Podívejte se na video a dozvíte se, které míry jsou již rizikové.

Osmý díl pořadu zahajuje MUDr. Kateřina Cajthamlová povídáním o osmé kapitole knihy Nebezpečný svět kalorií. Na tuto kapitolu se mohou těšit ti, kteří čekají na praktické pokyny. Co se všemi těmi informacemi, kterými je kniha nabitá? Co z toho platí konkrétně pro vás? Čtěte pozorně a všechny otázky budou zodpovězeny. Více se dozvíte ve videu níže.

Devátý díl vypráví o tom, že člověk za svůj život prochází několika různými obdobími, při kterých je více náchylný k přibírání na váze. Z hlediska nadváhy jsou to tzv. riziková údobí. Ženy mají těchto období více, například v pubertě, když začnou užívat hormonální antikoncepci, poté v těhotenství či po přechodu. Více se dozvíte ve videu pod tímto textem.

V desátém pokračování seriálu o hubnutí se dozvíte, že většina redukčních diet se točí kolem kilokalorií nebo kilojoulů, tedy kolem jednotek znázorňujících množství přijímané energie. Cílem hubnutí není však pouze jednorázově zhubnout, ale naučit se stravovat tak, aby si člověk energetickou hodnotu potravin uvědomoval už v době konzumace jídla. Tím pádem zbytečně nepřijímá nadměrné množství energie a nejsou nutné opakované redukční kúry.

Jedenáctý díl tohoto pořadu je o pohybu. Hubnutí je vždy otázkou snížení přijímaného množství energie neboli energetické restrikce a zároveň zvýšením výdeje energie pohybovou aktivitou. Pohyb je velmi často přeceňován a málokdo si uvědomuje, jak důležitá je právě dieta. Fyzická aktivita by měla sloužit jako prevence nadváhy.

V dvanáctém díle je řeč o tom, že obezitu mohou způsobovat také některé hormonální poruchy. Nejčastější nemocí, o které se tvrdí, že zapříčiňuje přibírání na váze, je snížená činnost štítné žlázy. Touto nemocí však trpí jen velmi malé procento populace. Některé endokrinní žlázy ale skutečně způsobují obezitu, kterou trpí více lidí. Více o hormonálních poruchách se dozvíte ve videu.  Ale také o hormonální aktivitě tukové tkáně, která produkuje leptin a adipokinin. A o hladovém hormonu, který se jmenuje GHrelin.

Třináctý díl se zabývá trendem, kterým v dnešní době již nejsou diety, ale je to kognitivně-behaviorální terapie. Ta má za úkol naučit pacienty změnit jejich životní styl tak, aby nepřibírali na váze. Když ale nastane u pacienta nadváha či dokonce obezita, dieta je nezbytná. Zdravý životní styl by měl následovat právě z důvodu prevence jojo efektu. Více se dozvíte ve videu.

Čtrnáctý díl je věnovaný hubnoucím přípravkům. Těch je na trhu spousta a slibují ztrátu přebytečných kilogramů bez jo jo efektu. Ten však není důsledkem diety, ale opětovné nabrání shozených kil je způsobeno naším životním stylem. V průběhu redukční diety většinou omezujeme kalorie a přísun energie. Po skončení diety se vrátíme zpět k původním zvyklostem a logicky se nám navrátí také naše původní váha. V tomto díle spolu diskutují MUDr. Leoš Středa a Prof. MUDr. Rajko Doleček.

Povídání v patnáctém díle je na téma liposukce. Spousta lidí věří tomu, že se přebytečných kilogramů zbaví právě pomocí liposukce. Ta sice slouží k odstranění tuků, ale pouze k odstranění tzv. lipomatóz, což jsou nahromaděné tukové boule. Takže se tuku opravdu tělo zbaví, ale nadváha se tímto zákrokem redukovat nedá.

Doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc. je expert Světové zdravotnické organizace. Zabývá se léčbou plicních onemocnění a ve 12. díle byl hostem Nebezpečného světa kalorií. Téma nebyly diety. Společně s ním si povídali Prof. MUDr. Rajko Doleček a Doc. MUDr. Leoš Středa jednak o léčbě kortikoidy a také o Pickwickově syndromu. Používání kortikoidů je jednou z příčin přibývání na váze. Takže jak shodit, pokud musíme užívat léky? K hubnutí pak už nestačí dieta...

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí