Atkinsova dieta | špikované maso

foto: autorZatímco naprostá většina redukčních diet se potravinám jako slanina a špek spíše vyhýbá, Atkinsův dietní režim jejich konzumaci považuje za neškodnou. Pokud ve vašem jídelníčku nechybí maso, nemělo by v něm chybět ani špikování. Tahle úprava masa nabízí pořádně šťavnatý zážitek. A vůbec není složitá. 

Špikování není žádná věda, proto nemá smysl se mu vyhýbat. Naopak brzy zjistíte, o co jste se ochudili. Při zařazení tohoto kroku při úpravě masa posunete váš kuchyňský um na vyšší úroveň. Prošpikování dodá šťavnatost a lepší chuť řadě druhů mas, speciálně těm sušším. Můžete ho použít na hovězí, kuřecí, na krůtu nebo na jehněčí maso, ale klidně i na vepřové.

Aby se špikování podařilo, potřebujete zvolit správnou techniku a kvalitní nůž. Měl by být tenký a skutečně ostrý. V ideálním případě sáhněte po filetovacím nebo přímo speciálním špikovacím noži. V dalším kroku je třeba správně zasunout nůž. Zkušení kuchaři doporučují úhel 20 stupňů. Nůž zabodněte do masa po směru vláken a trochu s ním zakruťte, aby vznikla kapsa (můžete do ní strčit i prst, aby se zvětšila).  Aby se lépe pracovalo, je vhodné nakrájet zhruba na centimetrové proužky (konce trochu špičatější) a nechat zamrazit. Měla by stačit půlhodina. Pak je s nimi mnohem snazší zacházení. Špek zasunete ve směru vláken, což nakonec i skvěle vypadá. Vláčnost a chuť k tomu jsou báječnou kombinací. Celý postup opakujte zhruba 5x, aby bylo maso dobře ochucené a krásně šťavnaté. Mohlo by vás zajímat, že stejně jako použijete špek, můžete třeba využít i kořenovou zeleninu nebo česnek, což poskytne další zajímavý chuťový zážitek.

Zpracováno podle Školy vaření L.Cermanové


Podívejte se na video na Youtube, kde je špikování názorně zobrazeno. Zajímají vás další recepty? Pro inspiraci se podívejte na stránky střední školy Euroinstitut.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí