Lidí špatně snášejících lepek v posledních letech velmi přibylo. Intolerance na tuto látku se projevuje několika různými obtížemi od nadýmání přes bolesti břicha, průjem, až po zvracení a nevolnosti. Jedinou vhodnou a úspěšnou léčbou je bezlepková dieta.
Lepek neboli gluten je bílkovina obsažená v obilných zrnech. Z obilných zrn se melou různé druhy mouky. Vlastnosti každé mouky jsou udávány množstvím lepku, které obsahují. Čím více lepku v mouce, tím lépe po přidání vody propojuje jednotlivé složky těsta. Chléb upečený z takovéto mouky pojme hodně vzduchu a vytvoří krásnou kůrku.
Nejvíce lepku obsahuje pšenice, žito a ječmen, ale také jejich příbuzní, jakými je například špalda, dvouzrnka, jednozrnka či kamut. Při bezlepkové dietě je nutné se vyhýbat také všem potravinám, které obsahují lepek skrytě. Jedná se hlavně o polévky, omáčky, kečupy, majonézy, dresinky a jiná dochucovadla. Nevhodné jsou také uzeniny, konzervy, paštiky, výrobky z mletého masa, ale i sojová a jiná rostlinná masa. Celiaci, jak se lidem s intolerancí na lepek říká, by se měli vyhýbat také pudinkům, cukrovinkám či klasické zmrzlině.
Mohlo by se zdát, že většina potravin obsahuje lepek, ale není tomu tak. Po vyloučení glutenu v jídelníčku stále zůstane mnoho surovin, ze kterých lze připravit chutná jídla. Bez lepku je například rýže, kukuřice, jáhly, pohanka, brambory nebo luštěniny. Bez omezení se také může konzumovat mléko a mléčné výrobky jako sýry, podmáslí, jogurty, tvaroh a smetana. Bez následků je také příjem masa, ryb, vajec a ořechů. Při bezlepkové dietě je stejně tak jako při zdravé životosprávě doporučována čerstvá zelenina a ovoce.