Kaloricketabulky.cz jsou nejrozšířenější internetovou aplikací s milionovou databází. Údaje nejen o kaloriích, ale o složení snad veškerých potravin, které jsou u nás na trhu. Ale web není jen o kaloriích a výživových hodnotách. Najdete tam energetický výdej potravin a nebo také velice zajímavý blog, zkuste třeba tento článek.

Používáním kalorických tabulek přehled nad tím, kolik energie přijmete a kolik vydáte. Mnoho z nás si totiž vůbec neuvědomuje, kolik toho za den sní a vypije (protože třeba rádi „zobáte“ přes den kde co) a pak se diví, že nehubne. KalorickeTabulky.cz vám mohou v tomto případě (pokud si budete zapisovat opravdu všechno) dát odpověď na otázku, proč nehubnete.

Fungují jako deníček toho, co jste snědli a vypili, a také toho, při jakých aktivitách jste vydávali energii.Jsou pomocníkem i při dodržování doporučené denní dávky (DDD) bílkovin, cukrů a tuků – strava by měla být vyvážená.

Jak začít?

Poté, co se zaregistrujete, jděte do profilu (váš e-mail v pravém horním rohu obrazovky). Zde si nastavíte informace pro přesnější výpočet energie, kterou máte za den přijmout. Nastavte si cílovou hmotnost a cíl (být fit, zhubnout, nabrat svaly), s pomocí tabulky také váš denní výdej, nebo jednotku energie, se kterou chcete pracovat.

Jídelníček

Vložení, odstranění a editace potravin

V jídelníčku vidíte řádky s denními jídly jako je Snídaně a vpravo na řádku je zelené tlačítko + (plus), které slouží pro přidání potraviny do jídelníčku.
Když se rozhodnete potravinu z vašeho jídelníčku smazat, uděláte to křížkem na konci řádku. 

Pokud se stane, že zadáte chybné množství, můžete ho upravit. Po vložení potraviny do jídelníčku klikněte na nastavenou gramáž a množství přepište.

Stejně je tomu u aktivit. 

Kopírování a tisk jídelníčků

Není-li jídelníček úplně prázdný, dá se kopírovat a tisknout.

Kopírovat můžete jednotlivá denní jídla nebo celý jídelníček. Ikona dvou listů papíru. Funkci najdete opět pod trojtečkou na konci řádku u Snídaně, Oběda, … nebo v hlavičce jídelníčku. Exportovat a následně tisknout lze pouze celý jídelníček. Exportovat můžete do formátu PDF nebo Excelu. Ikona pro export je “šipka dolů” v hlavičce jídelníčku.

Poznámky v jídelníčku

Ke každému jídlu nebo ke dni si můžete přidat poznámku. Ikona poznámky (ohnutý list papíru) je nad jídelníčkem nebo pod trojtečkou na řádku se snídaní, obědem,... Zapište si, co mohlo ten den váš jídelníček ovlivnit, nebo co v něm do příště můžete zlepšít. Byli jste nemocní? Měli jste noční? Vyměnili byste radši bábovku za müsli s ovocem? Poznámky poskytují prostor pro cokoli.

Grafy energie a výživových hodnot

V pravé části stránky jsou umístěny grafy. Největší z nich je graf Celkem (tedy přijatá mínus vydaná energie). Pro správné hubnutí, je ideální mít ho vyplněný okolo 100%. Pod ním jsou grafy výživových hodnot - Bílkoviny, Sacharidy, Tuky a Vláknina. Opět se snažíme dosáhnout denního cíle a grafy mít plné na 100%. Při vyplňování pomůže i barevná škála: oranžová barva (málo živin), zelená (ideální procenta živin) a červená (při vyšším překročení denní dávky).

Ikonky pod grafy - co znamenají?

“Příbor” je celková přijatá energie bez odečtení aktivit.
“Panáček” je celková vydaná energie.
“Kapka” je pitný režim.
“Váha” je vaše aktuální hmotnost a pod ní vaše cílová hmotnost.

Oblíbené potraviny

Potravinu, kterou přidáváte do jídelníčku často je možné přiřadit k oblíbeným.
Potravinu, kterou chcete dát do oblíbených vložíte do jídelníčku a vlevo od názvu potraviny kliknete na hvězdičku (ikona oblíbených).
Nebo ji vyhledáte v Katalogu potravin a opět u ní zaškrtnete hvězdičku.
Všechny vaše oblíbené potraviny poté najdete v záložce profilu: Oblíbené. Nebo se zobrazí při zadávání potraviny do jídelníčku.

Moje jídla

Jídla složená z více potravin si můžete uložit jako jedno. Při budoucím vkládání už si vyhledáte vaše uložené jídlo (“Moje jídlo”) jako celek a nemusíte opět vypisovat všechny potraviny, ze kterých se skládá. Jsou 2 způsoby, jak jídlo uložit mezi Moje jídla.

Nejprve naskládejte všechny ingredience k jednomu dennímu jídluKlikněte na symbol trojtečky na konci řádku a vyberte “Uložit jídlo”.

Jídlo pojmenujte a vytvořte. Poté ho vždy najdete v záložce Moje jídla. Při opětovném vkládání můžete vložit i jeho poměrnou část, nemusí být vkládáno vždy celé.

Jděte do záložky Moje jídla a zde klikněte na tlačítko “Vytvořit jídlo”. Poté přidávejte jednotlivé potraviny, ze kterých se skládá.

Pravidelné aktivity

Pokud sportujete nebo vykonáváte jinou činnost v týdnu pravidelně, jděte do profilu : Pravidelné aktivity a zde si tyto činnosti zapište a přiřaďte ke dni v týdnu. Tyto aktivity se vám budou automaticky vyplňovat ke konkrétnímu dni do jídelníčku a o jejich přidávání se již nemusíte starat.

Sdílení a hodnocení jídelníčků

Po přihlášení na Kaloricketabulky.cz jděte do profilu (váš e-mail v pravém horním rohu obrazovky): záložka Sdílení. Do kolonek napište název oprávnění (jméno, přezdívku…), e-mail výživového poradce, lékaře nebo kamaráda, se kterým chcete jídelníček sdílet. Vyberte dny, které může vidět a hodnotit, a případně zaškrtněte políčko Zasílat upozornění, pokud chcete, abychom vám dali vědět, že je váš jídelníček ohodnocený. A klikněte na Uložit.

 

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí