DOMÁCÍ POSILOVNA

Minulý týden jsme se rozepsali o tom, jak změnit celkovou životosprávu. Pro trvalé zhubnutí je to nezbytné. Stojí to sice zpočátku mírné úsilí, ale odměnou vám bude krásná postava a život plný zdraví a energie. Věnovali jsme se především jídelníčku, zatímco dnes se zaměříme na pohyb a hlavně domácí posilování a cvičení. Pojďte se přesvědčit, že ani zařazení pohybu do vašeho života nemusí být tak těžké. Stačí pár minut denně.
 
Novoroční předsevzetí týkající se cvičení a chození do posilovny jsou velmi častá. Po svátcích se tak do posiloven nahrnou davy lidí s jediným cílem – zhubnout. Není proto nejideálnější se k těmto davům přidat, mačkat se v šatnách a čekat ve frontě na stroje. Stejně dobře, jako v posilovně, si můžete zacvičit i v klidu a pohodlí domova. 
 
Velmi moderními se v posledních měsících staly tzv. posilovací výzvy. Existuje výzva na zpevnění a posílení každé části těla. Principem je dodržení daného plánu, kdy se cvičí každý den po dobu jednoho měsíce. Na každou partii těla je dán jeden cvik. Každý den je určený počet opakování tohoto cviku a ten se navyšuje.
 
Na zhubnutí a posílení stehen a hýždí je nejoblíbenější právě „dřepovací výzva“, ve které po dobu 30 dní děláte dřepy. Začíná se na padesáti a každý den se pár přidává. Výsledkem je zpevněný zadeček a stehna. Stejně tak se dá vytvarovat břicho, ruce nebo záda. 
 
Na břišní svaly je kromě klasických sedů-lehů vhodná například jízda na kole. Ne však skutečná, ale bez kola a vleže na zádech. Lehnete si, paže natáhnete podél těla a zvednete nohy do vzduchu. Šlapete jimi stejně, jako když jedete na kole. Zkuste maximálně zvýšit rychlost, ale hlídejte si, abyste přitom neodlepovali záda v oblasti beder od podložky. Můžete zkusit vytáčet obě kolena na levou a pak na pravou stranu. Tím posilujete i šikmé břišní svalstvo. 
 
Zahřátí a protažení
 
Před začátkem samotného posilování byste se měli zahřát. Někdy se také používá termín „dynamický strečink“. Jde o sestavu pohybů, které připravují tělo na sportovní výkon. Cviky jsou rychlé, nejsou to však švihy ani hmitání. Neprotahují se jednotlivé svaly zvlášť, ale zapojují se velké svalové skupiny. Tento druh strečinku funguje jako prevence zranění. 
 
Ať už se aktivně věnujete jakémukoliv sportu, cvičení nebo posilování, neměli byste zapomínat na závěrečný strečink. Tato část tréninku je velmi důležitá. Správně provedeným protažením předcházíte možnosti nepříjemného zranění, urychlujete regeneraci svalů a tak se vyhnete následné několikadenní bolesti a ztuhlosti v namáhaných oblastech těla. 
 
Pro zdraví nejen fyzické, ale i psychické je dobré si na závěr dopřát alespoň chvilkovou relaxaci nebo meditaci. Vychutnáte si tak vyplavené endorfiny, uklidníte tělo i mysl a načerpáte novou energii.
 
 

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí