ZDRAVÉ SLOŽKY POTRAVY

Minulý týden jsme se v článku zabývali zdravou výživou celkově. Dnes bude řeč o konkrétních složkách potravy, na které bychom se měli v rámci zdravé životosprávy zaměřit. Existuje spousta reklam, které nás přesvědčují o tom, že máme nedostatek vitaminů a že bychom měli náš organizmus pravidelně pročišťovat. Jak je to ve skutečnosti s potřebou vitaminových doplňků a co většině lidí opravdu v potravě chybí?

Velmi důležitou součástí potravy každého z nás jsou vitaminy a minerály. Nedostatek těchto látek může negativně ovlivňovat správný růst, funkci a regeneraci organizmu. Vitaminy se nacházejí v potravinách pouze v malém množství, to však úplně stačí pro potřeby lidského organizmu. V posledních letech je trendem užívání vitaminových suplementů v podobě tablet, kapslí nebo prášků. To však není nutné a mnohdy jde pouze o reklamní trik prodejce. Pokud je na potravině napsáno, že je obohacena o vitaminy či stopové prvky, jedná se v drtivé většině pouze o symbolické množství, které nemá na zdraví člověka žádný vliv.

Užíváte-li některý z vitaminových doplňků, s velkou pravděpodobností to znamená, že jste podlehli reklamě. V našich podmínkách máme dostatečné množství vitaminů v potravě, pouze některé skupiny lidí opravdu potřebují zvýšit příjem těchto látek. Jde především o těhotné ženy, ženy po menopauze či vrcholové sportovce. Nedostatkem některých vitaminů je ohrožena také skupina lidí, kteří drží nějakou redukční dietu. Každá dieta totiž organizmus více méně šidí.

Nedostatek vlákniny

Doporučená denní dávka vlákniny pro dospělého člověka je 28 až 35 g. Toto množství bohužel v dnešní době nesplňují ani lidé, kteří se řídí pravidly zdravé životosprávy. Ti denně zkonzumují asi 18 až 20 g vlákniny, zatímco většina populace pouhých 11 až 12 g. Vláknina přitom hraje v organizmu velmi důležitou roli. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná. Jak již název napovídá, rozpustná vláknina se ve vodě rozpouští a bobtná. To způsobuje pocit nasycení a proto je ideálním doplňkem redukčních diet. Nejlepším zdrojem je zelenina, luštěniny, ořechy, ovoce či oves. Z komerčních produktů je nejznámější psyllium, které je vyráběno ze semínek jitrocele indického. Jedná se o jeden z nejlevnějších zdrojů vlákniny, v rámci hubnutí však není příliš vhodné pro svou vysokou energetickou hodnotu.

Nerozpustná vláknina se z trávicího traktu do organizmu nevstřebává, a tudíž se nejedná o zdroj energie. Z tohoto důvodu je velmi vhodná při řešení otázky, jak zhubnout. Hlavním úkolem této složky potravy je boj proti zácpě, zvětšuje objem odpadních látek a urychluje jejich průchod střevy. Navíc váže toxiny a rakovinotvorné látky, které jsou tímto vylučovány z těla. V neposlední řadě zpomaluje vstřebávání cholesterolu ze střeva a tak snižuje jeho hladinu v organizmu.

Nejvíce nerozpustné vlákniny najdeme v obilovinách, luštěninách, zelenině, semínkách apod. V obilovinách je obsažena zejména v povrchové vrstvě neboli otrubách. Ty jsou při zpracování obilí na bílou mouku odstraňovány, což je z hlediska zdravé výživy velká škoda. Snazší technologické zpracování a produkce bílé mouky však vítězí nad potřebami zdraví. Stejné je to i u jednoho z nejlepších zdrojů nerozpustné vlákniny, kterým je lněná vláknina. V prodejnách zdravé výživy jsou k dostání pouze lněná semínka, která jsou opět zbavená tolik prospěšných obalů a tobolek lnu. Len navíc kromě vlákniny obsahuje i rostlinné estrogeny, které jsou spojovány s prevencí rakoviny prsu či prevencí srdečních onemocnění.

 

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí