PŘÍPRAVA DIETNÍCH JÍDEL

Základem pro hubnutí je redukční dieta a pohyb, to už všichni víte. Také víte, co by měl člověk v rámci diety jíst a pít, čemu by se měl vyhýbat a na co si dát pozor. Teorie bylo na chvilku dost. Pojďme zabřednout více do praxe. Už delší dobu jsme vám nepřinesli žádný zajímavý recept nebo tip na přípravu dietního jídla. V dnešním článku vám to vynahradíme. Přečtěte si, jak snadno vyrobit dietní omáčku či zdravý řízek.

Čím nahradit pečivo jsme radili už mnohokrát. Pro ty, kteří nás nesledují dlouho, můžeme připomenout, že nejlepší je udělat si vlastní pečivo doma a každý den čerstvé. Namísto bílého pečiva či rádoby zdravého tmavého pečiva z obchodu si můžete vyrobit chleba doma a to za pouhých pár minut. Chléb z lněné vlákniny neobsahuje žádnou mouku a celkově má jen velmi málo kalorií. Lněná vláknina působí blahodárně na organizmus a navíc dokáže zasytit na dlouhou dobu. Recept na jeho přípravu najdete například na stránkách www.nadvaha.cz.

Nejen v rámci hubnutí, ale také v rámci zdravé životosprávy se nedoporučují moučná jídla, jakými jsou například zahušťované omáčky či polévky, knedlíky apod. Jak je ale nahradit, když jsme na ně celý život zvyklí a nedokážeme se jich vzdát? Pokud chystáte omáčku a potřebujete, aby byla hustá, vyzkoušejte jednou místo bílé pšeničné mouky nějakou jinou, například pohankovou, ovesnou či rýžovou. Službu udělají stejnou, jsou však pro tělo mnohem zdravější než klasická mouka. Chcete-li mouku, potažmo lepek, úplně vynechat, nabízí se v poslední době populární kukuřičný škrob, známý také pod pojmem maizena. V případě, že držíte dietu omezující sacharidy, jakou je například Dukanova dieta, dieta StředaForm či ketodieta, můžete na zahuštění použít sójovou mouku. Obsahuje pouze malé množství sacharidů, na druhou stranu její zahušťovací schopnost není taková, jako u pšeničné mouky. Vhodná je například také rozvařená a rozmixovaná zelenina, nejvhodnější je potom cuketa.

Obalovaná klasika

Máte rádi pořádný vepřový řízek? A co takhle obalovaný sýr? I tato jídla jdou udělat zdravě, bez mouky, bez zbytečných sacharidů a tuku. Klasický trojobal je v podstatě mouka, vajíčko a strouhanka, neboli zase mouka. Obalíte v něm maso nebo sýr a osmažíte na pořádné vrstvě oleje. Gratulujeme, superkalorické jídlo je na světě! Jde to ale i jinak. Namísto mouky zkuste žitnou vlákninu. Smíchejte ji s vejcem, vznikne vám testíčko, ve kterém obalíte maso/sýr a můžete smažit. Ne však v olejové lázni, ale stačí na pár kapkách oleje. Vyzkoušejte i jiný než slunečnicový či řepkový. V obchodech seženete třeba olivový, sezamový nebo rýžový.

Tipů a rad na to, jak připravovat zdravá a dietní jídla je spousta. V dnešní době existuje také celá řada odborných kurzů vaření. Jak zdravě vařit se však učí i na školách. Běžné je to na učilištích, ale dokonce to můžeme vidět i ve středních školách pro handicapované, jakou je například Střední škola Euroinstitut. Zdejší žáci se učí zdravému životnímu stylu. Učí se jej vnímat jako něco normálního, ne nadstandartního. Pevně věříme, že se takováto nauka časem dostane i do osnov klasických škol a že i ve školních jídelnách budeme častěji vídat zdravé pokrmy.

 

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí