MONOTÓNNÍ DIETY
Ideálním obdobím pro zahájení redukce hmotnosti je jaro či konec zimy. Do prvních letních dnů se většině hubnoucích podaří shodit své přebytečné kilogramy. Aby se nedostavil nepřítel všech diet – jo jo efekt, je důležité novou váhu zafixovat. Velmi vhodným obdobím pro fixaci je léto. Pojďme si zopakovat, co vlastně znamená fixační fáze diety. A jak se poprat s navracejícími se kily?
Jo jo efekt je přirozenou reakcí na každou redukční dietu. Tělo je zvyklé na původní váhu a má tendence se k ní navracet. Tomuto jevu však můžeme zabránit. Pomáhá k tomu fixace váhy po skončení diety. Znamená to, že přechod na nedietní stravu je pozvolný a každý týden se do jídelníčku přidávají potraviny, které jsme byli dříve zvyklí konzumovat. Pro tělo je pomalý přechod přirozený a nemá tendenci dělat si zásoby energie na horší časy. Každé kilo, které shodíte, se tělo musí učit pamatovat přibližně 2 týdny. Pokud někdo shodil 10 kg, musí počítat s dvacetitýdenní fixační fází, tj. cca 5 měsíců.
Po dobu fixační fáze se nedrží žádná dieta, jí se normálně nedietně a pouze hlídáním každodenní hmotnosti si tělo zvyká na novou váhu. Pokud se ručička váhy vychýlí směrem nahoru, okamžitě se musí nasadit nějaká rychlá a krátkodobá dieta. Nejlepší jsou tzv. monotónní diety.
Fádní diety
Někdy se jim říká stereotypní či také „diety bez fantazie“. Tento typ redukčních diet vychází z konzumace jednotvárné stravy. Člověk jí převážně jednu potravinu (vajíčka, banány, rýži aj.) a tímto stálým opakováním stejné stravy postupně tlumí chuť k jídlu. Nevýhodou monotónních diet je nevyvážený příjem živin. Výhodou je naopak snížení chuti k jídlu, což vede ke snížení celkového příjmu energie a k hubnutí.
Příkladem takovéhoto redukčního režimu je například dieta Mayo. Ta vznikla na americké klinice v Rochesteru a je postavena hlavně na konzumaci bílkovin, ovoce a zeleniny. Denně se sní minimálně tři vajíčka a půlka grapefruitu. Ten má údajně podporovat trávení tuků, což ale není nijak vědecky prokázáno.
Další fádní dietou je vajíčková dieta, která byla inspirována právě dietou Mayo. Nevýhodou je častá a vysoká konzumace vajec, protože může vyvolat žlučníkovou koliku. Pocit hladu se při dietě navíc zahání pravidelným pitím vody. Každou sudou hodinu se musí vypít jedna sklenice.
Existuje celá řada stereotypních redukčních režimů. Dalšími jsou například bramborová dieta, chlebová dieta, rýžová dieta, tukožroutská polévka aj. Všechny pracují na stejném principu. Se všemi se dá zhubnout, ale po jejich ukončení velmi snadno nastává jo jo efekt. Odborníci proto nedoporučují primárně hubnout s jejich pomocí. Jsou vhodné pouze jako přechodná fáze, kdy například u jiné diety dojde k zastavení hubnutí a je třeba metabolizmus opět popostrčit správným směrem, tedy k redukci hmotnosti. Stejně tak dobře poslouží při fixační fázi, když se stane, že kilogramy začnou opět pomalu naskakovat. V takovém případě je potřeba nasadit některou z těchto diet, stačí však pouze na pár dní.