LNĚNÁ VLÁKNINA

S trochou nadsázky bychom mohli rostlinku s názvem Len setý nazývat zázrakem přírody. Největší využití ve zdravém jídelníčku najdeme pro semínka se slupkami, ze kterých můžeme mletím vyrobit lněnou vlákninu. Použitím ručního nebo elektrického lisu lze ze semínek vymačkat lněný olej. Účinky na organizmus jsou velmi pozitivní. Pojďte si přečíst, za čím vším stojí nedostatek lněné vlákniny ve vaší stravě.

Lněná vláknina je blahodárná živina, která dodává našemu organizmu neuvěřitelné množství zdraví prospěšných látek. Vláknina je obsažená jak v samotných lněných semínkách, tak hlavně v jejich slupkách. Namletím semínek včetně slupek získáme lněnou vlákninu, kterou můžeme používat do vaření, nápojů či jen tak přidávat do jogurtu nebo mysli. Podívejte se na nejrůznější recepty ZDE.

Po požití lněná vláknina projde trávicím traktem a cestou na sebe nabaluje škodlivé látky usazené ve střevech. Právě proto se jí mnohdy přezdívá „střevní kartáč“. Lněná vláknina je také nejbohatším zdrojem lignanů. To jsou látky tvořené pouze v rostlinách, které mají ochrannou funkci. Působí antibakteriálně, antivirově a antiparazitárně, což vede k výraznému posílení imunity. Lignany navíc fungují jako fytoestrogeny, to znamená, že vyrovnávají hladinu hormonů v těle. To ocení především ženy v klimakteriu, ale i muži v andropauze.

Dejte však pozor při koupi vlákniny. Mnohdy je vlákninou nazýváno pouze očištěné lněné semínko bez slupek, které běžně koupíte v prodejnách se zdravou výživou. Samotné semínko sice také vlákninu obsahuje, slupky jí mají ale mnohonásobně více. Proto dbejte na to, abyste kupovali skutečně lněné semínko se slupkami.

Lněný olej

Tato tekutina obsahuje největší množství Omega-3 mastných kyselin ze všech potravin. Omega-3 je esenciální mastná kyselina, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a také ve značné míře podporuje imunitu. Nedostatek této kyseliny v těle se často projevuje například nadměrnou tvorbou lupů, slabými a lámavými nehty a vlasy, únavou, popraskanou kůží na patách anebo také kožními onemocněními jako jsou akné, ekzém či lupénka.

Další potravinu s podobnými vlastnostmi, jaké má len, bychom těžko hledali. Dokáže si poradit se záněty, snižuje krevní tlak a blahodárně působí na kardiovaskulární systém. Účinně bojuje se zácpou, posiluje imunitu a dokonce vám pomůže i zhubnout. Stačí si dát denně jednu lžíci tohoto oleje do jídla nebo jen tak. Nenechte na olej působit vysokou teplotu, protože ta by zničila tolik cenné látky v něm obsažené. Důležité také je, aby byl olej co nejčerstvější.

Hřejivé polštářky

Velmi dobrým pomocníkem při bolestech kloubů, zad nebo krční páteře je hřejivý polštářek. Ten může být naplněný pohankovými slupkami, nebo lněným semínkem se slupkami. Takovýto polštářek stačí nahřát 2 minuty v mikrovlnné troubě a dlouho poté vydrží teplý. Vhodnější než pohankové slupky je samozřejmě lněné semínko. To je hutnější a drží teplo déle než lehké slupky z pohanky. Hřejivý polštář můžeme použít i při chladných dnech, kdy si jej dáme pod peřinu k nohám. Hodí se také do kočárku, kde hřeje miminko při delší zimní procházce. Ne vždy na problém pomůže teplo a někdy je nám příjemnější spíše chlad. I tehdy můžeme použít tento polštářek, který dáme na chvíli do mrazáku, a vznikne ideální chladič. 

 

 

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí