výpočet BMIBMI (body - mass index) je v současnosti asi nejčastěji používaný způsob, jak odhadnout rizika spojená s obezitou. Používají se i jiné indexy vyjadřující vztah tělesné hmotnosti k výšce (Brocův, Rohrerův) nebo poměřujícíh obvod pasu vůčí obvodu hýží (WHR index). Poměr obvodů tělesných partií je mnohdy spočítán chybně, protože měření není provedeno v přesném místě. U váhy a výšky toto riziko odpadá, proto je BMI nejrozšířenější (ne však nejlepší :-)
BMI se počítá podle vzorce:


BMI = hmotnost v kilogramech děleno kvadrátem tělesné výšky v metrech. Pozor, pro výpočet výšku nezadávejte v centimetrech, ale v metrech, tedy např. 1,74 m.

Výsledkem výpočtu BMI je číslo. Čím je číslo vyšší, tím je člověk na svou výšku těžší. BMI je normální v hodnotách mezi 18 až 27, což je podle lékařských statistik sledovaných v USA hodnota s nejnižším rizikem úmrtí. V tomto rozmezí BMI byste se neměli pokoušet o hubnutí dietou. Dosáhli byste tím jenom zpomalení metabolismu, což by pro vás znamenalo nutnost méně jíst. Při každé "výjimce" od diety byste začali přibírat. Právě takto si mnoho žen pokazilo postavy. Výjimkou může být hodnota mezi 25 až 27 u mladých lidí, kdy se do hubnutí pustit lze, ale nejlépevýhradně pohybem. Ani v takovém případě dietu nedoporučujeme.

Přesnost BMI

Přesnost výpočtu BMI platí zhruba pro průměrného člověka. BMI výsledek neplatí pro sportovce. Důvod: mají více svalů, než průměrný občan. Výsledek BMI může kulturistovi ukázat těžkou obezitu.

Výpočet BMI také neplatí pro lidi, kteří často intenzivně hubli. Hubnutí většinou probíhá na úkor nejen tuku, ale i  svaloviny. Výjimkou bývají aktiví redukční diety, které mají zachováno vysoké procento bílkovin. U nich je svalový úbytek menší. Obecně však platí, že člověk po zhubnutí má méně svalů, než před hubnutím. Pokud pak zas přibere, vždy přibere na původní váhu, než před zhubnutím - jenže svaly již zpět nezíská. A tak po jojo efektu je člověk o trochu tlustší, než před hubnutím. Tím se sníží průměrné množství svaloviny v těle.

Hodnota BMI a zdravotní riziko

BMI - méně, než 19 = podváha, ta je pro zdraví nebezpečná. Pokud vám kalkulačka vypočítá nízké BMI, musíte věc rychle řešit, nejlépe s lékařem. Podváha je pro zdraví stejně nebezpečná, jako velká obezita.

BMI - více, než 25 = nadváha, kterou považujeme za mírně rizikovou pro zdraví, ale do hodnoty 27 nadváha bez výraznějšího rizika.  Hlavním řešením je intenzivnější pohybová ativita. Nepouštějte se do redukčních diet, stačí, když ze stravy vyloučíte nejznámější "zakázaná" jídla - smažené, sladkosti, sladké limonády,  ...

BMI - více, než 30 = obezita, která přináší riziko podle jejího stupně. Pokud spadáte do této kategorie, ihned začněte měnit svůj životní styl a začněte záměrně hubnout. Jinak riskujete zdraví. BMI nad 30 je výrazně nebezpečné pro zdraví.

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí